Výber podložky na cvičenie – ktoré parametre sú najdôležitejšie?
2 min čítaniaAk máte radi cvičenie doma alebo s ním len začínate, tak by vo vašej výbave jednoznačne nemala chýbať podložka. Hodí sa na rôzne druhy cvičení – posilňovanie, jogu alebo strečing. Viete podľa čoho by ste si mali takúto podložku vybrať? Nie je dôležitá len značka alebo materiál, no mali by ste sa pozerať na viacero parametrov a podľa toho kúpu zvážiť. V dnešnom článku sa dočítate všetko o výbere podložky na cvičenie.
Podľa čoho si stanoviť požiadavky
Výber podložky záleží od typu vašej postavy. Pre štíhlejšie postavy sú ideálne mäkšie podložky, keďže ju až tak nezaťažíte a bude to pre vás pohodlnejšie. Silnejšie postavy by mali preferovať tenšie a tvrdšie podložky, aby im tvorili oporu, no zároveň sa im cvičilo pohodlne. Zvážte aj stav vašich kĺbov, pretože pri aeróbnejších cvičeniach by ste mali cvičiť na mäkkej ploche.
Tvrdosť podložky by sa mala tiež odvíjať od typu cvičenia. Pri pilates je lepšia vyššia, mäkká podložka, joga zas vyžaduje špeciálnu podložku, ktorá je pevná, protišmyková a dostatočne dlhá. Pri ďalších druhoch cvičenia sú najlepšie hrubšie, protišmykové podložky.
Vlastnosti podložky
Materiál – vyhnite sa podložkám z PVC, ktorý sa používa hlavne pri lacnejších variantoch. Je to ťažko recyklovateľný materiál a jediná možnosť je vyhodiť ho. Namiesto toho môžete siahnuť po prírodnom kaučuku, jute, bavlnených podložkách, mikrofiber podložky, korkové, prípadne podložky z TPE, NBR alebo EVA peny. Povrch podložky môže byť drsnejší alebo hladký. V tomto prípade záleží od druhu cvičenia.
Štandardná šírka podložky je 60 centimetrov, čo je dostatočný priestor na ležanie. Pri širších podložkách je výhodou väčšia plocha na cvičenie a možnosť otočenia sa. Po hypoalergénnych podložkách by mali siahnuť tí, ktorí sú citlivejší na špecifické chemikálie používané pri farbení. Posledným parametrom je vzor alebo farba podložky. Tu by ste mali staviť hlavne na praktickosť – čím tmavšia farba, tým jednoduchšia údržba.