So. 20. apr 2024

SportMag.sk

Magazín o športe a na lifestyle témy

Behávate aj v zime? Môžete, ale…

2 min čítania

Beh patrí medzi najobľúbenejšie športové aktivity všetkých vekových kategórií a zároveň má aj viacero priaznivých účinkov na zdravie. Zaraďuje sa medzi aeróbne cvičenia, ktoré účinne spaľujú prebytočný tuk. Je však vhodný aj v zimnom období?

Behávate aj v zime? Môžete, ale...
(zdroj: unsplash.com)

Nevhodné počasie neexistuje

Beh posilňuje naše srdce, pohybový aparát, zlepšuje spánok a pôsobí aj preventívne proti zápche. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že na beh je potrebné aj vhodné počasie. Nie je to pravda – neexistuje totiž zlé počasie, len zle oblečený bežec. Zdraviu prospešnému behu sa môžete venovať v ktoromkoľvek ročnom období. V zime navyše pomáha posilňovať imunitu a udržiavať dobrú kondíciu, keď sa prinútite vstať od stola s koláčikmi a namiesto poobedného pozerania na rozprávky vybehnúť aspoň na chvíľu von.

Úplní začiatočníci by mali radšej behať v lete

Behanie je bezproblémovou záležitosťou pri teplote do -10 stupňov. Pri nižšej teplote sa už neodporúča, ale pri nižšej teplote nevydržíte v exteriéri ani pri žiadnej inej činnosti. Pri behaní v zime dokonca telo spaľuje viac kalórií, pretože na vytvorenie dostatočného tepla musí vyvinúť viac energie. Na beh v zime by ste sa však mali predtým pripraviť, čo znamená, že určite nezačínajte prvýkrát behať v zime. Ideálne je začať behať v období, keď sú vonkajšie teploty vyššie.

Radšej viac tenkých vrstiev, ako jedna hrubá

Najdôležitejšie je správne sa obliecť. Nie je vhodné obliecť sa naľahko, ale na druhej strane ani voliť veľké množstvo hrubých vrstiev oblečenia. V takom prípade sa totiž môžete spotiť a hrozí riziko prechladnutia. Odporúča sa radšej zvoliť viac tenkých vrstiev pred jednou hrubou. Má to viacero výhod – tenké vrstvy lepšie ochránia pred teplom, zabezpečia vám lepšiu pohyblivosť a vždy môžete podľa potreby niektorú z nich odložiť. Počet vrstiev prispôsobte intenzite tréningu. Pre rýchlejší beh stačí menej vrstiev, pre ľahší je potrebné obliecť sa teplejšie. Nepodceňujte ani obuv na behanie v zime – do mokrého terénu je totiž lepšia bežecká obuv s nepremokavou úpravou, než tá, ktorú používate v lete. Ak chcete behať aj počas poľadovíc, tak sa určite zamerajte aj na kvalitnú protišmykovú podrážku.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!