Ut. 3. dec 2024

SportMag.sk

Magazín o športe a na lifestyle témy

Viete, že kolobežkovanie nie je len zábava? Tu sú dôvody, prečo sa kolobežka oplatí!

3 min čítania

Kolobežka už dávno nie je len pre deti. Čoraz častejšie môžete stretnúť i dospelých, jazdiacich po cestách na elektrických kolobežkách. A niet sa čomu diviť – aj elektrokolobežka má mnoho benefitov. Chcete schudnúť, prevetrať si hlavu, rozhýbať sa, precvičiť si svaly? Tak čítajte ďalej!

Viete, že kolobežkovanie nie je len zábava? Tu sú dôvody, prečo sa kolobežka oplatí!
(zdroj: unsplash.com)

Musíte mať správny postoj

Pokiaľ na elektrickej kolobežke jazdíte správne, tak ide určite o zdravú aktivitu. Zapojíte celé telo – svaly na nohách, rukách a stred tela. Konkrétne štvorhlavý sval, celú skupinu svalov dolných končatín (hamstringy a lýtka). Zadok je namáhaný najviac. Do pohybu tiež vstupujú prsné, brušné svaly, biceps a triceps.

Základ je správny postoj. Namiesto státia čelom v smere jazdy a s nohami pri sebe, zaujmite postoj s nohami bokom k smeru jazdy (podobne ako na snowboarde). Zároveň majte nohy širšie od seba a silnejšiu nohu, teda tú, ktorou sa odrážate pri rozjazde, majte vzadu. Na nej stojí celá váha a najviac pomáha udržať vašu stabilitu.

Telo ešte pred samotným rozjazdom nakloňte čo najviac dopredu. Týmto spôsobom bude aj po zrýchlení ťažisko vyvážené a vy nebudete mať tendenciu ťahať za riadidlá. Naklonený postoj treba udržiavať po celý čas zrýchľovania. Vy sami sa budete počas akcelerácie cítiť bezpečnejšie, a zároveň budete mať kolobežku plne pod kontrolou. Nehovoriac o tom, že nezničíte jej samotnú konštrukciu.

Lepšia ako bicykel aj beh

Obavy z boľavých krížov pri elektrickej kolobežke mať nemusíte. Na rozdiel od jazdy na bicykli totiž máte ohnutú chrbticu, takže šetrí vaše kríže aj chrbát. V zásade ale jazda na kolobežke pomôže „hrbáčom“, pretože vás núti zostať vo vzpriamenej polohe. nohy vždy po niekoľkých odrazoch, aby nedošlo k preťaženiu.

Kolobežka, či už elektrická alebo obyčajná, je oproti behu k vášmu telu omnoho šetrnejšia. Výrazne šetrí kĺby, pretože v nich nedochádza k žiadnym otrasom, zatiaľ čo otrasy pri behu môžu mať negatívny vplyv na kĺby a kríže.

Kolobežka je tiež účinnou zbraňou proti obezite: podľa kalorických tabuliek spálite za minútu jazdy na kolobežke pri rýchlosti 18km/hod. 0,76kJ na 1kg váhy, zatiaľ čo na bicykli pri tej istej rýchlosti „len“ 0,46kJ. Aby ste na bicykli spálili rovnako, museli by ste ísť rýchlosťou cca 30km/hod. Samozrejme, v tomto prípade hovoríme o klasickej, nie elektrickej kolobežke.

Stále zháňate tú najlepšiu elektrokolobežku? Pozrite si tipy na najlepšie elektrické kolobežky, alebo tieto najlepšie produkty roka a vyberte tú, ktorá najviac vyhovuje vašim potrebám.

Prevencia proti kŕčovým žilám

Pohyb na kolobežke spevní celé telo, sformuje postavu, uvoľní a posilní panvové dno a brušné svalstvo, pôsobí priaznivo aj pri problémoch s bedrami a uvoľňuje stuhnutú chrbticu.  Už po najazdení 200 km sa chrbtica spevní a narovná.

Kolobežka pôsobí priaznivo na prekrvenie nôh, čo je výbornou prevenciou proti kŕčovým žilám. Je preto vhodný aj pre osoby s cukrovkou alebo chronicky studenými nohami. Pravidelné kolobežkovanie je prevenciou proti žilovým zápalom a zmierňuje opuchy nôh. Kolobežku ocenia aj poúrazoví pacienti, pretože je skvelým tréningom rovnováhy.

Na nákup kolobežky aj vybavenia, ktoré ku kolobežkovaniu budete potrebovať, môžete využiť napríklad tieto https://www.zlavove-kody.sk. Nakúpite vďaka ním výhodne a ešte aj z pohodlia domova.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!