Ne. 14. júl 2024

SportMag.sk

Magazín o športe a na lifestyle témy

Aminokyseliny, najlepšie zdroje a ich vplyv na športový výkon

3 min čítania

Aminokyseliny sú dôležitou súčasťou správneho fungovania organizmu a ak človek pravidelne cvičí, je pre neho prijímanie ich postačujúceho množstva ešte zásadnejšie. Čo vlastne aminokyseliny sú a čo v našom tele zabezpečujú sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Aminokyseliny, najlepšie zdroje a ich vplyv na športový výkon
(zdroj: unsplash.com)

Aminokyseliny sú základnými stavebnými prvkami bielkovín, ktoré sa starajú o rast a udržanie svalovej hmoty. Líšia sa kvalitou, rýchlosťou vstrebávania a delia sa na esenciálne a neesenciálne. Neesenciálne aminokyseliny si telo dokáže vytvoriť samo, esenciálne naopak musí prijímať v strave či z doplnkoch stravy. Čo sa týka stravy sú ich najlepším zdrojom predovšetkým vajíčka, mäso či mliečne výrobky. Aminokyseliny sa samozrejme vyskytujú aj v rastlinnej strave, ale často nemajú kompletné aminokyselinové spektrum, takže nie sú tak hodnotné. A čo športovcami obľúbené výživové doplnky? Okrem stravy si aminokyseliny môžete doplniť samozrejme aj v takejto podobe, čo je veľmi nenáročný spôsob prijímania ich dostatočného množstva.

Športová výživa ponúka široké spektrum využitia aminokyselín. Keďže aminokyseliny sa môžu konzumovať pred tréningom, aby chránili svalové bunky. Rovnako ich môžeme použiť ako ochranu svalov v priebehu redukčnej diéty či regeneráciu svalov po ťažkom tréningu. Poďme sa na konkrétne aminokyselinové doplnky pozrieť spoločne.

S týmito zdrojmi aminokyselín netrafíte vedľa

BCAA

Najobľúbenejší aminokyselinový doplnok. Je to predovšetkým preto, že obsahuje najdôležitejšie esenciálne kyseliny a to valín, leucín a izoleucín. Prečo sú tak hodnotné?

Valín zlepšuje činnosť mozgu a znižuje únavu. Leucín pomáha budovať a regenerovať svaly a tiež ich chráni pred degradáciou. A nakoniec izoleucín umožňuje ukladať energiu do svalov a nie do tukových zásob. Môže sa tak používať pred tréningom na ochranu svalov a oddialenie únavy, ako aj bezprostredne po tréningu na čo najrýchlejšiu regeneráciu. V redukčnej diéte sa používajú počas dňa na lepšiu ochranu svalov pred katabolizmom.

L-glutamín

Aminokyselinový doplnok, ktorý podporuje správnu funkciu čriev, pretože sa podieľa na regulácii syntézy rozpadu bielkovín. L-glutamín sa používa aj na zlepšenie kvality spánku a tým aj lepšiu regeneráciu. Ako bonus podľa najnovších štúdií znižuje chuť na cukor, pretože sa v tele dokáže premeniť na glukózu

Beta-alanín

Beta-alanín pomáha vytvárať karnozín (spolu s histidínom), ktorý pomáha presúvať aminokyseliny do svalov, čo má za následok tvorbu svalovej hmoty a navyše znižuje tvorbu kyseliny mliečnej, čím zvyšuje hlavne náš aeróbny výkon

Ďalšie aminokyselinové doplnky

Existuje množstvo ďalších aminokyselinových doplnkov, môžeme spomenúť napríklad L-karnitín, ktorý má vplyv na spaľovanie tukov, alebo doplnky s leucínom na podporu tvorby svalovej hmoty. Za zmienku stoja aj rôzne komplexy pozostávajúce z esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín.

Komerčný článok

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!