Športujete a nechcete sa vzdať pitia alkoholu? Pozor, môže mať aj takéto účinky na váš výkon!
3 min čítaniaAlkohol a šport určite nejdú ruka v ruke. Ak ste však iba amatérskym športovcom, naozaj si nemôžete občas dopriať ani jeden pohárik? A ak už máte mať mieru, čo “miera” v realite znamená a čo sa môže stať, ak tú mieru prekročíte?
Nepodceňujte regeneráciu organizmu
Mnohí poznáme, že po dobrom tréningu alebo športovom výkone nám ešte lepšie padne jedno pivko alebo iný alkoholický nápoj, ako odmena za odvedenú fyzickú aktivitu. Nie je na tom nič zlé, no určite by ste nemali mať pocit, že jedným pivom si doplníte všetky stratené minerály. Vhodnejšie je preto nealkoholické pivo, ktoré vám pomôže oveľa viac pri doplnení hydratácie do organizmu.
Ak sa už alkoholického nápoja po fyzickej aktivite nechcete vzdať, odporúčame najprv zaplniť žalúdok niečím iným, zdravším, pretože v prázdnom žalúdku sa alkohol rýchlejšie vstrebáva, takže sa rýchlejšie objavia aj negatívne účinky.
Netreba zabúdať ani na správnu regeneráciu organizmu. Pre efektívnu regeneráciu je dôležité, aby sa do organizmu doplnili stratené tekutiny a minerály – 150 percent stratenej hmotnosti by ste mali doplniť tekutinami s obsahom elektrolytov do niekoľkých hodín po tréningu. Nemenej dôležitý je aj zdravý spánok a pitie alkoholu najmä vo večerných hodinách kvalitu spánku znižuje.
Hľadáte najlepšiu výbavu a doplnky na športovanie? Využite pri ich nákupe Under Armour výpredaje a kupóny a nakúpte nielen výhodne, ale aj z pohodlia domova.
Môžete aj pribrať
Najlepšie je teda nepiť vôbec, prípadne v dni, kedy nešportujete alebo nepodávate fyzický výkon. Ženy už vôbec nie – všeobecne totiž platí, že ženy majú menšiu mieru znášanlivosti alkoholu, ako muži, ale v princípe sa to líši v závislosti od jednotlivca.
Prečo má alkohol negatívny vplyv aj na samotný športový výkon? Po jeho konzumácii sa totiž uvoľňuje kortizol, alebo hormón stresu. Znamená to, že na druhej strane klesá hladina rastového hormónu, testosterónu a estrogénu, a to má negatívny vplyv na zdravie a tým pádom aj na športové výkony.
Jedným dychom však treba dodať, že pohár piva alebo vína nevedie hneď k takému významnému narušenia rovnováhy organizmu. Keď je však prekročená určitá miera, zvýšená hladina kortizolu ovplyvňuje aj telesnú hmotnosť tým, že sa začnú ukladať tuky.
Dôležité je však nepiť nekvalitný alkohol, pretože ten okrem vyššie spomínaných negatívnych účinkov obsahuje aj umelé farbivá či cukor, ktoré sú ešte škodlivejšie. Kvalitný alkohol a navyše aj za skvelú cenu si môžete kúpiť aj na https://www.kuponyzdarma.sk/.
Po opici nešportujte
Pri pití po tréningu nezabúdajte aj na dopĺňanie tekutín v podobe vody. Alkohol stimuluje prácu obličiek, čo znamená, že počas fyzickej aktivity okrem potenia telo príde o ďalšie tekutiny. A tak sa minerálna voda odporúča aj vtedy, ak si chceme dať po tréningu pivo s priateľmi.
Nespoliehajte sa ani na to, že zvyškový alkohol pri športe alebo fyzickej aktivite vypotíte. Znížená kognitívna schopnosť navyše ešte aj zvyšuje riziko zranenia. Tréning po opici si preto radšej odpustite – v takom prípade je lepšie si oddýchnuť, zdravo sa stravovať a dostatočne hydratovať.
Ak svoje športové aktivity vykonávate v kolektíve s priateľmi a spoločné posedenie akosi patrí k nim, skúste možno namiesto tvrdého alkoholu staviť skôr na miešané drinky, v ktorých je obsah alkoholu nižší a zložkou môže byť aj ovocná šťava či sóda. Pozrite si naše tipy na miešané nápoje a vyberte ten, ktorý najviac vyhovuje vašim chuťovým preferenciám.