So. 25. máj 2024

SportMag.sk

Magazín o športe a na lifestyle témy

Čo by mala spĺňať turistická obuv

2 min čítania

Turistika je spojená s mnohými zážitkami. Často je to aj nebezpečenstvo, únava, no zároveň aj krásne výhľady a skvelý pocit, keď prídete na vrchol hory. Oporou by vám mali byť po celý čas kvalitné turistické topánky. Ak sa v tejto téme nevyznáte alebo si chcete tento raz kúpiť naozaj kvalitnú obuv, musíte vedieť, ktoré parametre sú naozaj dôležité a čo je, naopak, úplne zbytočné.

Čo by mala spĺňať turistická obuv (Foto: unsplash.com)

Typy topánok

Keď zavítate do obchodu so športovou obuvou, tak zistíte, že je výber naozaj široký. Nie len medzi značkami a farbami, ale aj konkrétnymi typmi topánok. Na začiatok si turistické topánky poďme rozdeliť do piatich základných skupín. Turistické sandále sa hodia ako náhradná obuv, keď vás bolia nohy z pevných topánok. Hodia sa aj na prechádzky po nerovnom teréne. Outdoorové topánky sú ľahké, vhodné na jednoduché túry a aj na bežné nosenie. Trekingové poltopánky si už môžete zobrať aj na náročnejšiu turistiku, chránia nohu, no nemajú ochranu pred vlhkosťou. Pre náročnejších turistov odporúčame vyššiu trekovú obuv a na zimnú turistiku sú určené zimné skelety. 

Podľa čoho vyberať

Poďme už ale na samotný výber a na ktoré parametre by ste sa mali zamerať. Treba si tiež uvedomiť, že vaše požiadavky by sa mali odvíjať od stanoveného rozpočtu. Turistické topánky by ste si nemali objednávať cez internet, ale najlepšie je, keď si ich vyskúšate. Je to obuv, v ktorej budete tráviť množstvo hodín, preto by vám mala na nohe perfektne sedieť.

Vráťme sa ale k parametrom – podstatná je hlavne funkčnosť, ktorú ovplyvňujú použité materiály, prešívanie a spôsob spracovania. To potom ovplyvňuje aj odolnosť a životnosť. Turistické topánky by mali byť aj v rámci možností komfortné a dajte si pozor na kvalitu podrážky. Výhodou sú aj nové technológie – špeciálne membrány, odvetrávanie a ochrana proti nepriaznivému počasiu. Po dlhej túre oceníte aj to, že sú topánky odľahčené.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!