Ne. 14. júl 2024

SportMag.sk

Magazín o športe a na lifestyle témy

Činkové sety – najobľúbenejšie sady pre začiatočníkov a pokročilých

4 min čítania

V žiadnej dobre vybavenej domácej posilňovni nemôže chýbať set činiek. Činkové sety patria k univerzálnym pomôckam na silový tréning, preto ak neviete, ktorý set je pre vás najlepší, pomôžeme vám vybrať si.

Činkové sety – najobľúbenejšie sady pre začiatočníkov a pokročilých
(zdroj: Shutterstock.com)

Výhody činkových setov

Činkové sety sú vďaka svojej variabilnosti všestranné a precvičíte s nimi všetky svalové skupiny. Oproti veľkým posilňovacím strojom sú však omnoho spratnejšie a aj lacnejšie, takže sú skvelým riešením aj do malých bytov, kde nemáte veľa možností na zriadenie domácej posilňovne.

Činkové sety vám umožňujú vyskladať si hmotnosť činky podľa toho, aké svalové skupiny sa chystáte posilňovať. Na rozdiel od cvikov s vlastnou váhou máte možnosť cielenejšie a dôkladnejšie precvičiť zvolené svalové skupiny. S činkovými setmi si zacvičia nielen muži, ale aj ženy.

Činkové sety sú skvelé na zlepšenie sily a celkovej kondície, ale aj zvýšenie flexibility a mobility kĺbov. Vďaka nim si zlepšíte držanie tela, vyformujete postavu, vyrysujete a vybudujete svaly a ľahšie schudnete. Aj to sú dôvody, prečo sú činkové sety také populárne.

Ideálne činkové sady pre začiatočníkov

Začínate s posilňovaním a neviete, ktorý činkový set si vybrať? Na začiatok si vystačíte s nižšími hmotnosťami a základným setom nakladacích činiek, s ktorým môžete trénovať v pohodlí domova.

Medzi najpredávanejšie činkové sety pre začiatočníkov patrí nakladací činkový set 36 kg, ktorý obsahuje sadu niekoľkých kvalitných cementových závaží, chrómové hriadele a jemne ohýbanú tyč. Toto zloženie vám umožní plnohodnotný silový tréning nielen na rekreačné, ale aj profesionálne použitie a navyše si nevyžaduje vysokú investíciu.

Ak preferujete skôr liatinové kotúče, na začiatok si vystačíte s nakladacím činkovým setom 37 kg s liatinovými kotúčmi optimálne hmotnostne nakonfigurovanými pre ideálnu domácu posilňovňu. V sade tiež nájdete odolné hriadele a ohýbanú tyč, aby ste si mohli dopriať tréning všetkých svalových skupín.

Výhodou liatinového činkového setu oproti cementovému je menší rozmer kotúčov a väčšia odolnosť. Nevýhodou je trochu vyššia cena, cementové závažia majú navyše ochranný plastový obal, takže sú odolné voči poškriabaniu. V prípade potreby si k základnému setu vždy môžete dokúpiť ďalšie kotúče a hriadele a rozšíriť tak svoju zbierku.

Činkové sety pre pokročilých

Tí, ktorí už majú čo-to odcvičené, si zvyčajne vyberajú vyššie hmotnosti, ktoré sú ideálne na budovanie svalovej hmoty.

Medzi najčastejšie voľby do domácnosti patrí nakladací činkový set cementových závaží s hmotnosťou 105 kg, ktorá umožňuje dvíhať aj vyššie váhy. Takáto výbava už postačí nielen na rekreačné, ale aj profesionálne použitie v kulturistike a posilňovaní. V sade nájdete okrem rôznych hmotností kvalitných cementových kotúčov v ochrannom plastovom obale aj odolné hriadele, ale tiež lomenú a rovnú vzpieračskú tyč z vysoko kvalitnej chrómovanej ocele.

Stredne pokročilí cvičenci veľmi priaznivo hodnotia aj nakladací činkový set liatinových kotúčov s hmotnosťou 116 kg, čo je vybavenie, aké bežne nájdete aj v klasických posilňovniach. Optimálna konfigurácia hmotností kotúčov v kombinácii s kvalitnými oceľovými hriadeľmi, lomenou a rovnou tyčou, ale aj kvalitnými svorkami je zárukou dlhej životnosti.

Čo si všímať pri nákupe činkových setov?

Nech už si vyberiete cementové alebo liatinové závažia, dbajte na to, aby ste si vybrali čo najkvalitnejšie prevedenie, aby boli odolné voči mechanickému poškodeniu. V neposlednom rade rozhoduje aj dizajn.

Pri kotúčoch býva praktické, ak majú uchopovacie otvory, pretože ich potom môžete využiť aj na množstvo ďalších doplnkových cvičení a ľahšie sa s nimi manipuluje pri výmene na tyčiach a hriadeľoch.

Tyče a hriadele s drážkovou úchopovou časťou sa postarajú o to, aby sa vám počas cvičenia nešmýkalo a mohli ste ich pevne uchopiť. Konce, ktoré majú závity, umožňujú rýchlo a jednoducho naložiť kotúče a závitové svorky ich zabezpečia a nepoškriabu.

Komerčný článok

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!