vytisknout velikost písma 20 najpamätnejších udalostí z histórie letných olympiád

O tom, či sú olympijské hry absolútnym športovým vrcholom, by sme mohli polemizovať. V každom prípade ide o najsledovanejšiu udalosť na svete a v jej histórii nájdeme peknú kopu pamätihodných udalostí.

Krvavý kúpeľ v Melbourne

Ervin Zador.jpg

Stretnutie vodnopólistov Maďarska so Sovietskym zväzom na olympiáde v Melbourne v roku 1956 je dodnes považované za jeden z najviac politicky motivovaných zápasov v športovej histórii. Olympijské hry sa konali len niekoľko dní potom, čo sovietske tanky tvrdo rozdrvili maďarské povstanie. Vodnopólisti z okupovanej krajiny sa o tom dozvedeli až počas cesty do Austrálie, kde mali obhajovať zlato z predchádzajúcej olympiády v Helsinkách.

Maďari narazili na Sovietov vo finálovej skupine. Zápasu prizeralo päť a pol tisíc divákov, medzi ktorými bolo niekoľko stoviek maďarských emigrantov, ktorí hnali svojich hráčov dopredu pokrikom "Hajra Magyarok" (Poďme, Maďari). Keď nastúpil tím Sovietskeho zväzu, otočili sa chrbtom a potleskom prehlušili hymnu súpera.

Minútu pred koncom zápasu - za stavu 4:0 pre Maďarsko - udrel sovietsky hráč Valentin Prokopov strelca dvoch gólov Ervín Zádora a spôsobil mu krvavé zranenie pod okom. Rozbesnení diváci zbehli z hľadiska k bazénu a začali hroziť päsťami, nadávať a pľuvať na hráča Sovietskeho zväzu.

Rozhodcovia stretnutie predčasne ukončili a musela byť privolaná polícia, ktorá utvorila kordón, ktorým hráči ZSSR prekĺzli do šatne. Obrázky zraneného Ervína Zadora obleteli celý svet a dali tak vzniknúť označeniu "melbournský krvavý kúpeľ".

Foto: Profimedia.cz

Najčítanejšie články